Jaki wkład własny do kredytu mieszkaniowego?

wkład własny do kredytu  Od nowego roku wymagany będzie wyższy wkład własny do kredytu na zakup  mieszkania.

 Zmiana związana jest z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego  wprowadzającą  wymóg minimalnego wkładu własnego dla kredytobiorców. Do  końca 2014 roku jest to  5%; czyli przy zakupie mieszkania o wartości  250 000 zł  wystarczy mieć 5000 zł na wkład własny do kredytu. Już w chwili obecnej niektóre banki wymagają  zdecydowanie wyższego niż 5-  procentowego wkładu na przykład: ING Bank Sląski,  Credit Agricole, BGŻ, BZWBK, BNP  Paribas, City Handlowy, BPH.

 Powyższa zmiana spowoduje, że dopłata do kredytu otrzymywana w ramach  programu  Mieszkanie Dla Młodych nie wystarczy na minimalny wkład własny w  przypadku singli i  małżeństw bez dzieci.
I tak jeśli małżeństwo bezdzietne kupuje 50-metrowe mieszkanie w Białymstoku za  cenę  219 000 zł otrzyma dopłatę w wysokości 19 982,50 zł; a wymagany wkład  własny do kredytu to  10% wartości nieruchomości czyli 21 900 zł; więc 1917,50 zł będą musieli  zapłacić z własnej kieszeni. Pewnym udogodnieniem dla zainteresowanych  kredytem MDM jest wprowadzona od niedawna możliwość skredytowania prowizji bankowej lub pakietu ubezpieczeń.

Warto pamiętać, że wkład własny do kredytu to nie jedyny wydatek w gotówce, który musimy przygotować kupując mieszkanie.

Oszczędności muszą wystarczyć także na opłacenie notariusza, podatek PCC w przypadku mieszkań używanych, opłaty sądowe i ubezpieczenia.

Jeśli natomiast zakup mieszkania planujemy 2016 roku musimy przygotować jeszcze więcej gotówki, bo wymagany wkład własny będzie wynosił 15%; a w roku 2017 aż 20% wartości nieruchomości. Oznacza to, za 2 lata kupujący mieszkanie w cenie 250 000 zł będzie musiał wpłacić gotówką 50 000 zł, czyli 10 razy niż dziś!

A tak subiektywnie…Będą to dość rygorystyczne wymagania mające na celu zmniejszenie ryzyka kredytobiorców hipotecznych.

Klienci z niskim wkładem własny, bądź w ogóle go nie posiadający oceniani są przez banki jako bardziej ryzykowni.

Co prawda biorąc pod uwagę średni poziom wynagrodzeń w Polsce jest to słuszne podejście, bo niższy kredyt to mniejsza rata, która w budżecie domowym przeciętnej rodziny stanowi często ponad 1/3 wszystkich wydatków. Jednak wymóg 20% wkładu własnego zamknie drzwi do własnego mieszkania dla większości młodych ludzi i rodzin wychowujących kilkoro dzieci. Będą oni skazani za długoletnie wynajmowanie mieszkań, a rynek wynajmu w Polsce i jego uregulowania są daleko w tyle za Europą. Światełkiem w tunelu w tej sytuacji mogą być planowane zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych, mające na celu zwiększenie dostępności tego programu a także podwyższenie dopłaty dla rodzin z dziećmi.

Obowiązkowy minimalny wkład własny to nie jest domena tylko banków w Polsce.

Banki w Niemczech, Holandii czy Luksemburgu dają co prawda możliwość wzięcia kredytu nawet na 100% wartości nieruchomości ale jest on dostępny tylko dla elitarnej grupy klientów o wysokich dochodach albo dysponujących sporym majątkiem. W Wielkiej Brytanii standardem jest minimalny 10-procentowy wkład własny do kredytu, natomiast kredytobiorcy dysponujący większą kwotą gotówki mogą liczyć na dużo lepsze warunki kredytu.

Podsumowując,

planujący kupić mieszkanie a dysponujący minimalną ilością gotówki powinni się pospieszyć, aby złożyć wniosek o kredyt jeszcze w tym roku. Jeśli natomiast planujemy kupić mieszkanie za jakiś czas, trzeba już teraz zacząć zbierać kapitał na wkład własny do kredytu.

One Response to Jaki wkład własny do kredytu mieszkaniowego?

  1. Wkład własny jest bardzo przydatnym elementem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć kwotę kredytu. Im większy wkład własny, tym korzystniej dla nas.

    Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *