Jak przyspieszyć decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego? Pomoże ekspert kredytowy.

ekspert kredytowyOczekiwanie na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego jest bardzo stresujące. Wiem, bo sama to sprawdzałam na sobie. Długi proces kredytowy to niekomfortowa sytuacja zarówno dla kupującego, jak też dla sprzedającego nieruchomość. Dobrze, jak wszystko kończy się pozytywną decyzją, gorzej, gdy bank odmawia udzielenia kredytu. Rzetelny i pomocny ekspert kredytowy zdecydowanie ograniczy takie ryzyko i zmniejszy stres związany z transakcją.

Jak ograniczyć ten stres do minimum i przyspieszyć proces kredytowy?

#1.Przygotowanie 

Gdy tylko w głowie pojawi się myśl o kupnie mieszkania lub budowie domu umów się na spotkanie z ekspertem od kredytów. Nawet jeżeli nie masz jeszcze wybranego mieszkania i Twoje plany są odległe w czasie. Doświadczony ekspert kredytowy sprawdzi Twoją aktualną i przyszłą zdolność kredytową, jeżeli wniosek o kredyt będzie składany za parę miesięcy lub za rok. Jest to szczególnie istotne przy umowach na czas określony lub dochodach z działalności gospodarczej.

Czytaj również Dlaczego trudniej o zdolność kredytową rodzinom z dziećmi?
  1. Ekspert kredytowy zweryfikuje  historię kredytową w BIK i innych rejestrach. Pomoże wyeliminować wszelkie zagrożenia dla pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego jeszcze przed złożeniem wniosku. Warunkiem pozytywnej decyzji może być na przykład uporządkowanie dotychczasowych zobowiązań. Trzeba to zrobić dużo wcześniej. Zamknięcie niepotrzebnej karty kredytowej może trwać nawet do 2 miesięcy.
Czytaj również Kredyt na mieszkanie na 30 lat to nie to samo co zakup tostera.

#2. Kompletne i aktualne dokumenty

Dla banku dokumenty to podstawa! Przed złożeniem wniosku o kredyt zbierz wszystkie potrzebne dokumenty i sprawdź je wraz z doradcą:

  • czy są aktualne. Zaświadczenia o zatrudnieniu lub niezaleganiu w opłatach ważne są  30 dni, wypisy z ewidencji budynków, gruntów, lokali do 6 miesięcy.
  • czy są czytelne. Ważne aby podpisy i pieczątki na kopiach dokumentów były czytelne.
  • czy są kompletne. Ważne, aby dołączone były wszystkie aneksy i załączniki, jeśli takie do danego dokumentu były sporządzane.

To bardzo ważny punkt. Każdy, nawet drobny brak w dokumentach, bardzo wydłuża oczekiwanie na decyzję w banku. Teczka z wybrakowanym wnioskiem leży po prostu na półce i zbiera kurz! 

Czytaj również Kredyt na budowę domu krok po kroku.

#3. Wybór banku

Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od tego jaki bank wybierzesz, a i w jakim czasie będziesz składał wniosek. Jeśli dany bank ma aktualnie promocyjną ofertę, a do tego nakłada się okres świąteczny, bądź urlopowy możesz spodziewać się kolejek nawet do 2 miesięcy! Jeśli zatem czas jest będzie dla Ciebie najwyższym priorytetem w wyborze oferty doświadczony  wskaże bank, w którym proces będzie zdecydowanie szybszy. Poza tym weryfikacja wniosku różnie przebiega w poszczególnych bankach. W jednych zaczyna się od decyzji finansowej, w innych od oceny zabezpieczenia, a samo uruchamianie kredytu może zająć od 1 do 7 dni w zależności od banku. Na tym etapie, także nieoceniona jest wiedza i doświadczenie eksperta kredytowego.

#4.Dobra współpraca z osobami procesującymi wniosek na każdym etapie

Tak zwany czynnik ludzki na ogromne znaczenie. Na każdym etapie analizy wniosku pracują ludzie: doradca w oddziale banku, specjalista ds. dokumentacji na tak zwanej  „bramce”, analityk, rzeczoznawca majątkowy itp. Proces kredytowy będzie sprawny, jeśli doradca w banku szybko wyśle dokumenty do działu analiz, analityk otrzyma odpowiedź na swoje pytania bez zbędnej zwłoki, a wszelkie niestandardowe sytuacje będą w jasny i komunikatywny sposób opisane we wniosku. Niedomówienia i nieporozumienia bardzo utrudnią proces kredytowy. Natomiast zwykła ludzka życzliwość i dobre relacje, czynią czasem cuda, zwłaszcza w trudnych sytuacjach.

W każdej z tych 4 rzeczy ogromnie pomocny może być sprawdzony ekspert kredytowy. Bazując na swojej wiedzy, a przede wszystkim doświadczeniu i znajomości procesów w poszczególnych bankach sprawnie i szybko poprowadzi nawet trudny proces kredytowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *